Bani de la bancă pe certificat de moștenitor

17 februarie 2020 115

Bun găsit! Va rog să îmi spuneți cum pot primi de la bancă banii depuși de catre ruda răposată? În casă am găsit copia contractului cu banca. Am certificat de calitate de moștenitor. Trebuie să scriu vreo cerere ori să merg direct la bancă?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Irina,

Vă prezentați la Bancă cu certificatul de mostenitor și depuneti o cerere pentru a primi banii.

18 februarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna certificat de calitate și certificat de moștenitor sunt acte diferite, care sunt predecesoare una pentru alta.
Cu certificatul de "calitate de moștenitor" mergeți la bancă pentru a afla informații despre cont, daca mai este deschis, se află careva sume pe acesta, în ce cuantum, numărul contului(adică toată informația poasibilă.)
Cu această... mai detaliat info, mergeți la notar pentru a vă fi eliberat certificatul de moștenitor, dacă sunt finisate toate formalitățile. În temeiul certificatului de moștenitor mergeți să ridicați sumele. Acest certificat va identifica expres toate datele.

18 februarie 2020

Sunt recunoscătoare pentru ambele răspunsuri.
Domnule avocat Vitalie Onofrei, ca și în alte răspunsuri ale Dvs., pe care le-am văzut pe acest site, ați explicat foarte clar și detaliat, Vă mulțumesc și succese mari în tot ce faceți!

18 februarie 2020