Bani împrumutați fara recipisa unui cuplu acum divortat

13 mai 2017 62

Am șanse prin proces de judecata, sa-mi recuperez o suma mare de banii împrumutați unui cuplu de prieteni? Acum sunt divotați și nu vor sa mi-i returneze, dau vina de la unul la altul, care se face vinovatul. Din păcate, nu am făcut nici un act sau recipisa care sa dovedească împrumutul... Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Viorica, reiesind din articolul 24 Codul Familiei pot fi urmarite bunurile ambilor soti pentru datoriile de interes pentru familie http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119 (din practica pot sa Va comunic ca faptul ca datoria de imrpumut a unui sot este in interes de familie se cam prezuma - deci cealalta parte ar trebui sa... mai detaliat probeze ca nu a fost in interes de familie). De regula, in astfel de situatii in judecata sunt chemati ambii soti pentru a raspunde solidar.
Din perspectiva probelor, faptul ca nu aveti un inscris care confirma datoria acest fapt face pretentia foarte complicat de intors in practica. Reiesind din articolul 209-211 Cod Civil daca suma este mai mare de 1000 lei proba cu martori nu poate fi utilizata - ceea ce inseamna ca aveti nevoie de probe scrise, inregistrari audio, video.

14 mai 2017
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Cred ca primul pas care ar trebui sa il faceti este sa probati faptul ca le-ati imprumutat acesti bani. Incercati sa le trimiteti o scrisoare oficiala prin posta, cu aviz recomandat, in care solicitati achitarea imprumutului acordat, cu specificarea tuturor detaliilor cum au fost acordati banii, in ce circumstante, de... mai detaliat catre cine, cui, etc. Si dupa raspunsul lor, deja va puteti lega de ceva, care ar confirma imprumutul banilor. Daca nu va raspund la scrisoare, incercati sa intocmiti o cerere de chemare in judecata si in cadrul procesului sa incercati sa acumulati mai multe probe.

26 mai 2017