Bani imprumutati unei persoane fizice

6 februarie 2018 132

Am împrumutat o sumă mare de bani, în baza unui contract de împrumut notarial, unei persoane fizice, care uită să achite datoria în rate. Cum pot sa procedez cu această persoană în cazul în care refuză să achite datoria?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună D-na Oxana,
În acest caz trebuie să expediați o somație de plată persoanei care a luat banii cu împrumut și să îi acordați un termen de 7 zile calendaristice din data recepționarii somației sa va restituie integral suma restantă.
Dacă contractul prevede plata unei penalități puteți cere și penalitatea.
De asemenea, puteți... mai detaliat calcula și cere plata dobânzii de întârziere în baza art 619 Cod Civil al RM.
Somația de plata trebuie expediata cu scrisoare recomandata cu aviz de recepție pentru a avea dovadă.
Dacă nu vi se achita suma cerută, după ce primiți înapoi avizul de recepție ca a primit scrisoarea va adresați în instanța de judecată cu o cerere de chemare în judecată privind încasarea datoriei.
La cerere anexat copia contractului, somației de plata, copia avizului de recepție, copia buletinului de identitate al dvs., toate actele le certificați personal, la notar sau dacă aveți avocat le va certifica avocatul.
La fel va trebui să achitați și taxa de stat, iar dovada achitării o anexat în original la cerere.

6 februarie 2018