Banii din portmoneul angajatului considerat ca excedent de bani in casierie

17 mai 2018 63

In cadrul controlului operativ efectuat de inspectorii SFS, a fost depistat portmoneul angajatului-vinzator. A fost pus sa scoata banii din pormoneu si sa-i numere si i-au considerat ca excedent de bani in casierie. Cum putem sa procedam, se poate contesta in cazul respectiv?

Jurist comments 3

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Luminita bună,

Acțiunile inspectorilor SFS pot fi contestate, or portmoneul vânzătorului reprezintă un bun personal al acestuia.
Totodată, urmează să țineți cont de mai mulți factori la momentul întocmirii contestației:
- în actul de control s-a indicat faptul că banii au fost ridicați din portmoneul angajatului?
- s-a indicat temeiul în baza căruia... mai detaliat s-a solicitat prezentarea banilor din portmoneu?
- angajatul sau reprezentantul angajatorului au indicat careva obiecții în actul de control?

De asemenea, ar trebui verificată legalitatea desfășurării procedurii de control.

17 mai 2018

nu, in act nu sa indicat acest lucru,dar angajatul in explicatie a scris ca portmoneul ii apartine,si suma de bani la fel ii apartine.Temeiul legal de solicitare a prezentarii banilor tot nu a fost spus, ei doar au motivat ca portmoneul gasit nu trebuia sa fie in caserie si... mai detaliat ca este excedent de bani. Angajatul a zis a spus ca la pus intimplator acolo, fara sa isi dea seama.

17 mai 2018
Gheorghe  Botezatu
  • Avocat

In primul rind merita sa pregatiti un dezacord motivat detaliat cu Actul de control fiscal. Termenul de depunere il aveti probabil inscris si in Act. Dupa depunerea dezacordului sau expirarea termenului de depunere veti primi citatie la examinarea cazului la Directia de control fiscal. Cu cit mai bine veti face... mai detaliat dezacordul cu atit mai multe sanse aveti la examinare. La examinare mergeti toti directorul, contabilul si avocatul. In caz ca totusi va fi emisă decizie de sanctionare o contestati cu contestatie la IF / SFS. Acolo la fel veti fi invitati la examinare. Daca nu va va satisface decizia pe contestatie - o contestati la instanta de judecata.

17 mai 2018