Banii investiti in bunul imobil al concubinului

2 august 2016 105

Am locuit cu concubinul o perioada de 10 ani de zile. Fiind la o virsta inaintata, nu am inregistrat casatoria. Dupa decesul concubinului, vreau sa solicit de la copiii lui restituirea sumelor pe care le-am investit in bunul imobil ce le apartine lor. Rog ajutor.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Tatiana,
va fi necesar sa probati faptul ca ati investit mijloace banesti in acel bun imobil (cecuri, facturi, contracte, etc.)
Daca puteti proba, actiunea in instanta de judecata va trebui sa fie inaintata in temeiul normelor care reglementeaza imbogatirea fara justa cauza (art. 1389 -1397 Cod Civil). Or, ceea ce au dobindit... mai detaliat copii defunctului din mijloacele investite de Dvs nu se bazeaza pe o obligatie legala a Dvs fata de ei, intrucit concubinajul nu este un fapt juridic.

2 august 2016
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

prin prisma hotărârii Plenului Curții Supreme de Justiție, cu privire la aplicarea unor dispoziții ale Codului Civil si ale altor acte normative referitoare la dreptul de proprietate privată asupra imobilelor, inclusiv asupra construcțiilor anexe nr.2 din 27 martie 2006, pct.24 prevede că, nu poate constitui temei de dobîndire a dreptului... mai detaliat de proprietate relaţia de fapt a concubinajului. Se vor distinge două situaţii, în raport cu momentul dobîndirii dreptului de proprietate asupra imobilului şi anexelor acestuia: b) în cazul în care imobilul locativ a fost dobîndit de către unui dintre concubini, dar pe parcursul acestei relaţii au fost efectuate de către concubini anumite reconstrucţii, reparaţii capitale, reamenajări etc, concubinul neproprietar va dispune de dreptul de a solicita plata unei compensaţii băneşti egală cu contribuţia adusă la îmbunătăţirile imobilului, în baza principiului îmbogăţirii fără justă cauză (art.1389 CC), nedispunând de dreptul de recunoaştere a proprietăţii asupra unei părţi din imobilul locativ sau din anexele acestuia.
Propun totodata sa solicitati constatarea faptului concubinajului ..prezentind probe in sensul acestuia !

2 august 2016