Bariera instalata la intrare in cartier

20 noiembrie 2018 80

Buna ziua. Am un teren destinat pentru constructie intr-un cartier unde sunt doar case cu 1-2 etaje. Vecinii au pus bariera la intrare in cartier si nu pot ajunge cu masina la pamantul meu si-mi cer bani pentru ca sa-mi dea access la bariera. Au ei dreptul ei sa instaleze astfel de bariere si ce pot face eu in aceasta situatie (nu sunt de acord sa platesc, pentru ca n-am nevoie de bariera)?

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

daca nu au autorizatie de la Politie si/sau autoritatea publica locala, nu au dreptul.
adresati-va la Politie si solicitati demolarea barierei.

20 noiembrie 2018

Va multumesc pentru raspuns.
Cum pot afla daca au autorizatie fara sa ii intreb pe dinsii? Pot suna undeva sa intreb?

20 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Pentru inceput puteti sa intrebati la politia de sector.

20 noiembrie 2018

Am intrebat politia, au spus sa intreb pretura, acolo mi-au spus ca trebuie sa sun la politie. (Fara comentarii)
Nu inteleg cum poate primi o asociatie de oameni care si-au facut casa (in asociatia asta nu intru, dar am teren acolo) permisiunea sa puna bariera care blocheaza accesul la 30-40 de... mai detaliat case de locuit, tuturor... Daca arde o casa, trebuie sa vina Pompierii, Salvarea, Politia, o sa astepte toti dupa bariera sa vina cineva sa le dea acces pe drum PUBLIC? :)

22 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Atunci depuneti o plîngere, pe faptul creării obstacolelor. Solicitati politiei sa intervina si sa demoleze bariera. Alta solutie nu este, daca ei nu au autorizatie pentru acea barieră.

22 noiembrie 2018