Becurile xenon si led pentru girofaruri fara lentile sunt interzise sau nu?

2 februarie 2018 1650

Buna ziua. La momentul de fata mai multi soferi ale caror automobile sunt echipate cu Xenon in girofaruri fara lentile, sunt amendati. As vrea sa aflu unde este stipulat in lege ca anume xenon si led in girofaruri sunt interzise? Are dreptul politistul sa ma amendeze comform art. 288 Cod Contraventional (reutilarea automobilului)?
Si daca xenon in girofar fara lentila este interzis, as putea sa instalez Becuri Led in girofar. Multi politisti spun ca pot trage la raspundere chiar si pentru led, conform art. 288 Cod Contraventional (Reutilarea automobilului). Cit nu am cautat, nu am gasit undeva ce inseamna reutilare. Ce spun juristii? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 228. Încălcarea regulilor de exploatare
a vehiculelor
(1) Exploatarea vehiculelor cu defecte tehnice în sistemul de frînare sau în... mai detaliat mecanismul de direcţie, în dispozitivele de iluminare ori de semnalizare, exploatarea vehiculelor reutilate fără autorizaţia de rigoare
se sancţionează cu amendă de la 15 la 20 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.
se sancţionează cu amendă de la 9 la 12 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.
Regulamentul circulatiei rutiere : 3) Dispozitivele de iluminare, semnalizare luminoasă şi sonoră:
a) numărul, tipul, culoarea şi regimul de funcţionare sau amplasarea dispozitivelor de iluminare exterioară sînt altele decît cele prevăzute prin construcţie. Autovehiculele scoase din fabricaţie pot fi echipate cu dispozitive de iluminare şi semnalizare de la vehicule prototip sau de alt model;
b) sînt dereglate farurile;
c) nu funcţionează sau sînt mascate dispozitivele de iluminare şi semnalizare luminoasă a autovehiculului;
d) lămpile nu corespund modelului prevăzut prin construcţie;
e) vehiculul este echipat:

Nu cunosc cum de facto inspectorii de patrulare constateaza necorespunderea normelor tehnice ! Contestati procesul-verbal in judecata !

2 februarie 2018