Biblioteca publica este condusa de director sau bibliotecar principal?

29 noiembrie 2019 149

Acum bibliotecile publice se confrunta cu o problema. In conformitate cu Legea 270 am fost numita din Sef de biblioteca in Bibliotecar principal, dar dupa Legea cu privire la biblioteci (art. 24) biblioteca publica este condusa de director. Primarii nici nu vor sa auda. Cum sa procedam?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo.
•••
Nu vad vreun conflict intre aceste legi.
Legea 270 prevede functia de Director (sef), si coeficientul de salarizare pentru aceasta.
In general, nu se numeste in functie (din sef in bibiotecar) in baza legii 270. Legea respectiva nu este temei pentru asta si ea altceva reglementeaza.
Se aplica legea... mai detaliat speciala cu privire la biblioteci.

30 noiembrie 2019