Bloc nou

5 octombrie 2019 36

Buna ziua! Am cumparat recent un apartament intr-un bloc nou. Am ales anume unul din capatul holului, pentru ca compania a zis ca nu este o problema daca ocup acel spatiu care nu este de trecere si nu incurca vecinilor. Am cerut acordul vecinului si acesta a acceptat, dar dupa ce am cladit peretele, s-a razgandit si vrea sa daramam totul. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Pentru ce anume ați solicitat acordul vecinului? Acordul este legalizat notarial?
Spațiul ocupat este un spațiu comun? Dacă da, atunci dvs nu sunteți proprietar exclusiv al acelui spațiu ci dețineți doar o cotă parte în spațiul comun.
Cât de banal nu s-a părea, însă, și pentru dărâmarea unui perete interior, care nu... mai detaliat este de bază, este necesară obținerea unei autorizații de la autoritatea publica locală.
Dvs. urmează să dărâmați perete și să remediați daunele cauzate pe cheltuiala proprie, or aceasta o va face autoritatea publică locală care ulterior va solicita cheltuielile de la Dvs.

5 octombrie 2019