Blocare card indemnizatie

19 iulie 2018 63

Buna ziua. Am o datorie la o persoana luata pe recipisa si nu am achitat pentru ca nu am avut posibilitate. A fost judecata si s-a hotarat sa achit. Sunt sunata zi de zi de executori judecatoresti.
Nu am imobil sau altceva pe numele meu. Sunt divortata, nu lucrez nicaieri. Am la intretinere un copil de 5 ani si altul de 6 luni. Fostul sot nu achita pensie alimentara, deoarece ne-am despartit pe cale pasnica si ajuta copiii. Acum mi s-a blocat si indemnizatia de pe card, toata suma. E normal asa ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,
Codul de executare prevede urmatoarele:

Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate,... mai detaliat plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative.

Astfel dacă va fost urmărită indemnizația oferita pentru naștere sau creșterea copilului până la 3 ani sau in calitate de mamă singură, somați executorul cu o plângere de a inceta acțiunea de blocare or o plângere către Uniunea Executorilor Judecătorești.

20 iulie 2018