Blocarea cardului social

18 septembrie 2021 56

Buna ziua. Cum sa scriu o cerere catre executor (sau avocat) ca să scoată sechestrul pus pe cardul social?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Avocatul nu are nici o atribuție cu sechestrele aplicate față de dvs el fiind persoana care vă poate ajuta cu asistență juridică în cazul în care îl împuterniciți.

Cererea către executor se scrie în formă liberă din numele dvs prin care solicitați scoaterea sechestrului de pe cardul sus-numit.

Verificați totodată prevederile... mai detaliat articolului 108. Urmărirea indemnizaţiilor de asigurare socială
Indemnizaţiile de asigurare socială plătite în caz de incapacitate temporară de muncă pot fi urmărite în baza documentelor executorii privind încasarea pensiei de întreţinere şi privind repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului

20 septembrie 2021