Blocarea cardurilor bancare

18 iulie 2019 157

Buna ziua. Am luat un credit in suma de 20.000 de lei de la compania X-Credit in vara anului 2017. Am achitat doar jumatate. In iarna anului 2019 a fost judecata in care decizia a fost sa achit datoria catre companie. Dupa 2 luni si ceva a inceput sa ma caute executorul judecatoresc. M-am prezentat la acesta si am scris o cerere sa mi se acorde un timp pentru a achita suma ramasa plus penalitatile si cheltuielile de judecata. Nu am putut face prima plata fiindca am avut retinere de salariu. Dupa ca am primit salariul, nu am mai putut achita, fiindca mi-au blocat contul. Spuneti-mi, va rog, ce pot face acum? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

bună ziua!
În cazut cînd contul este blocat de către excutorul judecătoresc, unde se află suma de bani necesară pentru a fi transferată în contul stingerii datoriei, vă adresați la executor, pentru ca acesta să vă transmită un ordin de plată, în care va fi indicată suma spre achitare dorită de... mai detaliat dv. Doar în acest caz banca va permite efectuarea transferului.

31 iulie 2019