Blocul a ramas fara contracte pentru serviciile comunale si fara conturi deschise

23 august 2022 36

Buna ziua. Din 2017 blocul nostru (APLP) a avut o persona care gestiona blocul respectiv, însă nu înțelegem cum a activat, pentru ca in prezent blocul are datorii foarte mari și elementar nu avem cum sa le achitam din cauza ca nu avem contract cu salubritatea etc. Persoana mentionata nu a făcut nimic alt ceva decat sa vanda spațiile de la subsolul și niște încăperi care nu ii aparțineau. Blocul nici nu are conturi conturi deschise. Acum acea persoana zice ca nu mai activeaza demult, insa nu a prezentat niciun raport de activitate. Cand s-a făcut mansarda, au fost o sumedenie de probleme, inclusiv au inundat apartamentele de mai jos. La primărie a spus sa mergem la pretura, la pretura Rascani - același lucru, ridica din umeri și spun ca nu ne pot ajuta cu nimic. Ce sa facem? Cum ramane ca acusi vine iarna, iar contractele sunt expirate, datoriile cresc. Ce sa facem in situația aceasta? Unde sa ne adresam, unde sa depunem plangeri sau ce sa facem? Va rog, ajutați-ne! Va mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua Elena! Trebuie ma intii de ales un presedinte al blocului. Apoi de luat toata informatia si documentatia de la precedenta persoana care a administrat blocul si de analizat toate documentele in cauza, de facut o analiza si raport si de vazut ce de facut mai departe,

25 august 2022