Blocul in care am cumparat un apartament nu este dat in exploatare, desi trebuia sa fie dat inca un an si jumatate in urma

21 februarie 2023 48

Buna! Am cumparat un apartament aflat la etapa de constructie si am achitat integral pretul. Blocul urma sa fie dat in exploatare 1 an jumatate in urma, dar inca nu este. Sunt peste 20 familii (majoritatea cu ipoteca luata) care locuiesc in apartamentele cumparate, fara ca blocul sa fie dat in exploatare. Este legal asa ceva? Ei zic ca au facut document de folosinta. In acelasi timp, eu nu am acces la apartamentul cumparat, dar altii locuiesc de 2 ani in apartamentele lor. Unde pot depune plangere pe faptul ca unii locatari au acces la apartamentele lor, dar eu - nu, cu toate ca am achitat toata suma? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Puteți depunere o cerere de chemare in judecata privind repararea prejudiciului.
Este necesar de analizat contractul și de identificat ce penalitate a fost stabilită.

Pentru mai multe detalii, puteți să mă contactați pe tel: 068769517 sau scobiola97@mail.ru

22 februarie 2023