Bon de mâncare

27 mai 2018 45

Sunt angajat la o stație de alimentare cu produse petroliere. Întrebarea este: am eu dreptul la bon pentru mâncare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Vladimir.

Acordarea tichetelor de masă este facultativă.

Condițiile de acordare a tichetelor de masă de către angajatorii unități private se stabilesc de aceștia în contractele colective de muncă, actele normative la nivel de unitate, contractele individuale de muncă.

Astfel, dacă în contractele colective de muncă, actele normative la nivel de unitate sau... mai detaliat contractele individuale de muncă, nu este prevăzută obligația angajatorului de a vă acorda tichete de mâncare, atunci dumneavoastră nu puteți solicita de la angajator acordarea acestora.

Pentru mai multe detalii, citiți Legea cu privire la tichetele de masă –http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=371965

O zi bună.

28 mai 2018