Boschetarul blocului locativ

7 mai 2020 34

Buna! Locuiesc la primul etaj, cu fereastra spre intrarea in subsolul blocului. Vara la intrare și iarna in subsol trăiește un boschetar, căruia i-a permis administratorul blocului, pentru ca “face curat gratis, deoarece conturile sunt închise”. Vreau sa menționez ca mereu este un miros insuportabil, iar administratorul și poliția nu fac nimic. Întrebarea este: ce fel de conturi închise? Cum sa procedam cu boschetarul?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Posibil se referă la conturile Condominimului locativ. Puteți solicita adunării locatarilor să fie închis accesul persoanei respective în subsolul blocului, pentru că acest loc este în proprietate comună a tuturor locatarilor, și anume voi puteți decide modul de folosire a acestui spațiu.

7 mai 2020