Buletin medical

10 ianuarie 2020 58

Buna ziua. Anul acesta, in loc de 6 ianuarie bugetarii lucreaza pe 11 ianuarie (sambata). Pe 6 am fost in concediu de boala. Sunt obligata pe 11 ianuarie, conform legii, sa ies la serviciu sau nu? Daca da, conform carui articol al legii. Multumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu sunteți obligată să ieșiți la serviciu.
art. 111, alin. (5) Codul Muncii
Salariaţii care în ziua declarată zi de odihnă încă nu se aflau în raporturi de muncă cu
unitatea în cauză, salariaţii ale căror contracte individuale de muncă erau suspendate la
data respectivă, precum şi salariaţii care în ziua respectivă s-au aflat... mai detaliat în concediu medical, în
concediu de maternitate, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta
de 3 ani, în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani,
în concediu de odihnă anual, în concediu neplătit şi în concediu de studii 《nu au obligaţia de
a se prezenta la serviciu în ziua declarată zi lucrătoare.》

11 ianuarie 2020