Buletin roman expirat

27 ianuarie 2020 51

Salut! Eu sunt cetățean roman și am venit in Republica Moldova in vacanța. Aici mi-am făcut și ziua de naștere de 18 ani. Problema este ca buletinul mi-a expirat fix de ziua mea. Pot trece vama Republicii Moldovei singur cu buletinul expirat? Mulțumesc frumos!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu.

28 ianuarie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Inițial tine de obligația și datoria dvs de reînoi buletinul, ceea ce deja riscați amendă pentru neconformitate.

În statul român dvs veți avea posibilitatea să intrați, mai detaliat vă explic mai jos, problemă poate să apară la frontiera moldavă de aceea ar fi bine telefonic să vă informația de la serviciul... mai detaliat de frontieră moldav consecințele.

La întoarcerea pe teritoriul României, polițiștii de frontieră, în conformitate cu art 29 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, pot permite intrarea pe teritoriul României a cetățeanului român care se legitimează cu un document de călătorie emis de autoritățile competente române, a cărui valabilitate a încetat, numai după efectuarea verificărilor corespunzătoare în evidențele specifice, cu privire la identitatea și cetățenia titularului. În acest caz, durata verificărilor efectuate nu poate depăși 24 de ore din momentul prezentării solicitantului în punctul de trecere a frontierei.

De asemenea, în cazul în care persoana care se prezintă în punctul de trecere a frontierei pentru a intra pe teritoriul României declară că este cetățean român, dar nu posedă documente eliberate de autoritățile române, valabile sau expirate, care să ateste identitatea acesteia, polițiștii de frontieră efectuează în cel mai scurt timp posibil verificările necesare pentru stabilirea identității și cetățeniei persoanei respective.

28 ianuarie 2020