Sotiei i-au cerut buletinul de identitate cand a vrut sa intoarca un produs cumparat mai devreme

23 ianuarie 2021 53

Sotia a procurat o plapuma in unul din magazinele din Chisinau. Cand a ajuns acasa, a constatat ca plapuma era mai mica decit patul si s-a dus la magazin sa o intorca si sa primeasca bani inapoi, dar vanzatoarea i-a cerut buletinul de identitate, fara el nu-i intoarce banii. Intrebare: este legala fapta vanzatoarei de a cere buletinul si cum sa procedam noi, cumparatorii, in acest caz?

Jurist comments 3

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Onufrei.

În perioada termenului de garanţie, consumatorii depun reclamaţiile referitoare la produsele necorespunzătoare vînzătorului.
Odată cu depunerea reclamaţiei, consumatorul trebuie să prezinte o copie de pe bonul de casă sau o copie de pe alt document care confirmă efectuarea cumpărăturii. La depunerea reclamației consumatorul trebuie să indice adresa de corespondență,... mai detaliat dar pentru asta nu este necesar de prezentat o copie a buletinului.

Pe de altă parte, Legea privind proceția consumatorilor prevede expres o listă de bunuri care nu pot fi restituite în termenul de 14 zile, iar mărfurile textile se numără printre acestea.

Legea poate fi consultată aici: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110237&lang=ro

Succes!

24 ianuarie 2021

Am intors azi personal plapuma la magazin am cerut sa-mi arate in baza care legi ei cer buletinul de identitate mi sa aratat o foaie de hirtie A4 unde erau tapate careva articole din codul fiscal. Evident ca eu am ignorat totul si am cerut banii insistent la care ei... mai detaliat au zis sa le comunic macar numele si prenumele pe care evident eu le-am inventat pe loc si am semnat. Banii i-am primit numai avind bonul de casa fara a prezenta buletinul sau o copie. Intrebare dati-mi va rog in linc la codul fiscal unde este stipulat acest articole eu nu-l pot gasi.

24 ianuarie 2021
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ei cer buletinul deoarece contabilitatea îl cere, pentru a avea dovada în caz de control fiscal.

25 ianuarie 2021