Bun gajat

24 februarie 2024 3

Bună ziua. Am luat cu împrumut 2.500 de Euro și am pus automobilul în gaj. Acum creditorul a calculat penalități și pretinde să-i întorc în total 4.700 Euro. Ce pot face?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Victor, cum a calculat creditorul penalitățile, tu tot ești în drept să faci acestea calcule, să vă ântâlniți și să discutăți, să vă aduceți pritenzii unui altuia. Dacă nu vă înțelegiți rezolvare chestiunei date se poate de rezolvat în instanța de judecată, cine v-a fi reclamant o să achite... mai detaliat taxa de stat, din 2014-taxa de stat s-a majorat. Cine v-a da câștig de cauză o să întoarcă și taxa de stat, așa este prevăzut în legislația în vigoare.

25 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, ați împrumutat de la o persoana fizică, sau ați contractat un credit de la o companie de creditare nebancară? Pentru a vă oferi un răspuns dvs, sunt necesare mai multe detalii. Mă puteți apela la nr. 069940453.

25 februarie 2024