Bun imobil dobândit în temeiul unui testament

22 septembrie 2023 6

Buna! Parintii mei fiind căsătoriți, tatăl a primit în moștenire un teren agricol prin testament de la părinții săi. El are drepturi depline asupra bunului? Mai exact, poate vinde terenul menționat fără acordul sau prezența mamei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Într-adevăr are dreptul deplil asupra acestui bun.
Codul familiei prevede:
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor

(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate... mai detaliat personală a fiecăruia dintre soţi.

23 septembrie 2023