Bun imobil dupa divort

20 martie 2020 18

Buna ziua. Am procurat cu sotul un apartament pe care l-am achitat in rate. Atunci nu eram casatoriti si contractul de investitie a fost facut doar pe numele sotului. Dupa ce am terminat de achitat, am oficiat casatoria civila. Acum se da apartamentul in exploatare. Vrem sa facem Contractul de vanzare-cumparare. Este o problema daca si contractul acesta il facem tot pe sot? In caz de divort, el poate demonstra ca bunul imobil ii apartine doar lui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandra,

În cazul în care dreptul de proprietate asupra imobilului este dobîndit în timpul căsătoriei, acest imobil face parte din proprietatea comună în devălmășie a soților.

Astfel, la moment nu are importanță cine este scris ca cumpărător în contractul de vînzare-cumpărare.

20 martie 2020