Am cumparat un telefon cu achitarea in rate, dar nu l-am achitat in termen

11 februarie 2021 66

Buna ziua. Am cumparat un telefon in valoare de 2.999 lei, cu achitarea in rate. Nu am achitat tot creditul, dar de pe card in fiecare lună îmi era retrasă o sumă de 2.000 de lei. Un timp nu am avut nicio veste de la ei, termenul contractului a expirat și deja salariul venea integral in fiecare lună. Acum, insa, am primit o scrisoare că vin sa sechestreze casa. Ce pot sa fac acum?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Cumpărarea telefonului în rate înseamnă că Dvs. v-ați asumat anumite obligații și, în cazul neîndeplinirii obligațiilor, suportați anumite consecințe prevăzute de contract și de lege. Întrebarea este de la cine ați primit scrisoarea? Dacă de la executorul judecătoresc, aceasta înseamnă că Dvs. cu ceva timp în urmă deja ați fost... mai detaliat anunțată cel puțin de două ori despre faptul că aveți datorii și ce se va întîmpla dacă nu le achitați pînă la termenul indicat în scrisoare și în acest caz veți fi obligată să achitați datoria și penalitățile stabilite de contract și de lege. Dacă scrisoare este de la compania la care aveți datorii, atunci contactați compania cît mai degrabă posibil pentru a afla ce opțiuni de rezolvare amiabilă a situației există la moment.

Servus

12 februarie 2021