Bună seara. Care este norma/sarcina de lucru legală a unei persoane fizice?

31 august 2017 128

Eu lucrez în 2 instituții: una privată, cealaltă de stat. Anul trecut am lucrat la 1,0 cea de stat și 0,5 la cea privată. Anul acesta la cea de stat am însărcinări pentru 1,30 și la cea privată 0,5.
Este legal din punct de vedere juridic? Nu o să am probleme cu FISC-ul? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Nu există o normă/sarcină legală de muncă a persoanei fizice.

Există timp de muncă reglementat legislativ. Astfel, norma este de 40 de ore astronomice pe parcursul unei săptâmăni de lucru (5 zle x 8 h). Dar acest timp poate fi repartizat diferit în funcție de specificul muncii, angajator, etc.

La fel,... mai detaliat mai există și timp de muncă suplimentar.

Iar munca concomitentă în 2 locuri atrage aplicarea normelor muncii prin cumul.

Succese!

3 septembrie 2017