Sotul nu a rambursat un imprumut si am fost actionata in judecata

6 mai 2021 40

Buna ziua. In 2018 am luat cu imprumut o suma de bani de la o persoana fizica. Sotul trebuia sa ramburseze imprumutul. Acesta mi-a spus că a achitat datoria, dar creditorul m-a acționat în judecată, având recipisa semnată de mina. Am primit o notificare în iunie 2020 si de atunci nimic. Ieri (05.05.2021), insa, au venit oamenii legii acasă la mama, unde am viza de reședință (dar nu locuiesc acolo de 6 ani) ca sa ridice bunurile din casa. Spuneti-mi, va rog, ce se poate face in aceasta situatie? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă deja a fost intenta procedura de executare îndemâna ca a avut loc o procedura judiciara și a fost emisă o hotărâre de încasare a datoriei.

Executorul nu poate ridica bunuri din casa părinților Dvs or măsurile asiguratorii se aplica doar vis a vis de bunurile care va aparțin Dvs... mai detaliat cu drept de proprietar sau mai bine zis a debitorului, urmează sa verificați dacă sa dispus încasarea datoriei in mod solidar sau nu.

Unica soluție este sa verificați dosarul executoriu pentru a putea discuta și soluțiile posibile, totuși datoria urmează de achitat pentru a evita cheltuieli suplimentare, dobinzi de întârziere și aplicare măsurilor asiguratorii care vor crea deranjuri.

6 mai 2021