Plata pensiei alimentare in situatia cand tatal este eliminat din certificatul de nastere al copilului

1 ianuarie 2021 18

Bună ziua. Fratele meu este tatăl unei fetite de 6 ani si e divortat de mama copilului. Aceasta între timp s-a recăsătorit si a obtinut custodia copilului. Acum ea vrea sa treaca numele actualului ei sot pe certificatul de nastere al copilului. In asa caz, dacă fratele meu nu mai apare ca tata in certificatul de naștere, mai are obligația la plata pensiei alimentare?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

probabil, vorbești de cazul în care copilul este adoptat de noul soț al mamei copilului...........aici ar fi cazul să analizăm următoarele prevederi....în special lit.b)...........Articolul 111. Stingerea obligaţiei de întreţinere
(1) Obligaţia de întreţinere, apărută în baza contractului privind plata... mai detaliat pensiei de întreţinere, încetează în urma decesului uneia dintre părţi, a expirării duratei contractului sau conform clauzelor acestuia.
(2) Plata pensiei de întreţinere, în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti, încetează în cazurile:
a) atingerii de către copil a vîrstei de 18 ani sau obţinerii de către acesta a capacităţii depline de exerciţiu sub vîrsta de 18 ani;
b) adopţiei copilului care primeşte pensia de întreţinere;
c) căsătoriei descendentului inapt de muncă;
d) restabilirii capacităţii de muncă a persoanei care primeşte pensia de întreţinere;
e) recăsătoririi fostului soţ inapt de muncă care primeşte pensia de întreţinere;
f) decesului creditorului întreţinerii sau al debitorului întreţinerii;
g) anulării hotărîrii judecătoreşti privind încasarea pensiei.

3 ianuarie 2021