Buna ziua, am activat intr-o tara din Europa unde mi-am perfectat un card bancar la o anumita banca pentru a primi salariul de la angajator

19 octombrie 2017 44

Buna ziua. Am activat ca cetatean roman (am buletin roman), desi sunt moldovean, intr-o tara din Europa in 2016, unde mi-am perfectat un card bancar la o anumita banca pentru a primi salariul de la angajator. Dupa 3 luni am fost nevoit sa revin in Moldova, unde am retras suma de bani care era pe card (salariul). Acum doua luni mi-a venit o instiintare de la o agentie de colectare a datoriilor precum ca trebuie sa le achit o suma de bani ca fiind dator. Intrebarea este ce pot pati sau pina unde pot merge ei.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Nu puteţi păţi nimic grav. Dacă chiar aveţi datorie, trebuie să o achitaţi.
Dacă nu - vizitaţi agenţia de recuperare şi rugaţi-i să vă explice de unde provine datoria.
Dacă chiar aveţi datorie, nu este aşa de uşor pentru o agenţie moldovenească să vă urmărească (perceapă silit) banii din contul din... mai detaliat străinătate. Vor trebui să parcurgă o procedură întreagă: să vă acţioneze în judecată în MD şi apoi să recunoască hotărârea judecătorească din MD în RO.

19 octombrie 2017