Fostul soț nu achită pensia alimentară, chiar dacă instanța l-a obligat să o facă

18 ianuarie 2021 13

Bună ziua. Sunt divorțată deja de 1an și 4 luni. Fostul soț, in urma cererii mele în judecată, a achitat pensia alimentară, dar numai 4 luni. Spuneți-mi, vă rog mult, care ar fi procedura pentru a-l impune sa achite pensia alimentară?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în cazul dumneavoastră, dacă pensia a fost stabilită prin instanța de judecată, mergeți la instanță și solicitați eliberarea titlului executoriu din dosar și depunețil pentru executare la executorul juecătoresc (dacă nu ați făcut-o pînă acum).
Urmează a fi stresat puțin prin aplicarea de interdicții, blocare conturi, sechestre pe bunurile ce le... mai detaliat deține.

19 ianuarie 2021