Daca o persoana este in concediu medical prenatal se suspenda contractul individual de munca?

1 iulie 2017 35

Buna ziua! As vrea sa stiu:
1. Daca o persoana este in concediu medical prenatal se suspenda contractul individual de munca?
2. Pot trei persoane din acelasi serviciu sa primească spor la salariu 10% fiecare, cu modificarea prin acord adițional la CIM, din salariul persoanei plecate in concediu medical prenatal?
Multimesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Alina, in timpul aflarii Dvs pe foaie de boala si, ulterior, in concediu de maternitate, contractul individual de munca se suspenda conform art. 76 din Codul muncii (nu se presteaza munca si nu se primeste salariu). Daca alti salariati vor indeplini obligatiile Dvs de serviciu atit timp cit sunteti absenta... mai detaliat de la locul de munca, fara a fi scutiti de munca lor de baza, atunci cuantumul sporului la salariu se stabileste de partile contractului de munca, dar nu poate fi mai mic decit 50% din salariul Dvs.

2 iulie 2017