Buna ziua. Este posibil de stabilit graficul intrevederilor, chiar daca in hotarirea de judecata nu este stabilit acest grafic?

12 octombrie 2017 87

Buna ziua. Sunt divortata oficial de sot, domiciliul copilului este stabilit cu mama conform hotaririi judecatoresti. Am decis ca ne vom intelege benevol cind el va putea sa se vada cu copilul. Acum apar neintelegeri intre mine si fostul sot, din cauza ca el ia copilul pentru plimbari (desigur cu acordul meu), dupa care nu-l aduce acasa la timp, ba chiar il ia pe noapte si zice ca copilul trebuie sa stea si cu tata, in final se primeste ca ei petrec aproximativ 3-4 zile in saptamina impreuna. Intr-un sens, el a zis ca singur va hotari cind sa-l ia pe copil si cit va sta copilul la dinsul, pentru ca avem aceleasi drepturi. Totodata din cauza asta ma confrunt cu copilul, caci tatal ii promite foarte multe, astfel il atrage la dinsul. Mentionez ca copilul are 5 ani. Spuneti va rog ce s-ar putea face in cazul dat? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua! Urmează să vă adresați cu o Cerere la Direția pentru protecția Drepturilor Copilului, din raza teritoriala unde aveti domiciliul, pentru a stabili Graficul de întrevederi!

13 octombrie 2017