Blocarea contului pe care primesc indemnizatia de invaliditate a copilului

1 martie 2021 18

Buna ziua. Executorul judecatoresc mi-a blocat un cont pe care primesc indemnizatia de invaliditate a copilului. Am trimis o scrisoare la Uniunra executorilor judecatoresti. Sunt sanse sa-mi deblocheze contul?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Având în vedere că îndemnizațiile de invaliditate sunt cuprinse în categoria veniturilor ce nu pot fi urmărite în cadrul proicedurii de executare (art. 110 Cod de executare), sunt șanse să vă deblocheze contul daca înaintați o solicitare în acest sens direct către executor.

2 martie 2021