Pensia alimentara minima pentru un copil de 8 ani

17 februarie 2021 29

Buna ziua. Imi spuneti, va rog, care este in Republica Moldova pensia alimentara minima pentru un copil de 8 ani?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu exista o pensie alimentară minimă decit reglementarile biroului de statistică care prevede minimul de existență pentru copii vcu această vârstă, el variind de în dependență de localitatea în care își are domiciliul.

Suma indicată acolo nu este una obligatoriu, instanța apreciind circumstanțele invocate de parintele care o pretinde... mai detaliat poate dispune și o sumă mai mare.

18 februarie 2021