Buna ziua. In cazul unui dosar civil, poate fi aplicata interdictia de a parasi tara?

27 august 2017 76

Buna ziua. In cazul unui dosar civil, in care sunt obligata la anumite plati, pentru care nu mi-am onorat obligatiunea, poate fi aplicata interdictia de a parasi tara?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Dacă dosarul se află în examinare, atunci aplicarea măsurii interdicției de a părăsi țara nu este posibilă.

Iar dacă deja a fost emisă/adoptată o hotărâre/decizie executorie de către instanța de judecată, atunci aplicarea măsurii respective de asigurare în procedura de executare în temeiul prevederilor art. 64 din Codul... mai detaliat de executare al Republicii Moldova este posibilă.

Succese!

27 august 2017