Pe ce salariu pot lucra?

5 iulie 2018 103

Buna ziua. Sunt in concediu pentru creşterea copiluilui. Copilul are un an. Vreau să ies la serviciu, dar să nu-mi taie indemnizaţia lunară. Pe ce salariu pot lucra - 75 procente sau mai mult?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Viorica, pentru a pastra plata indemnizatiei, trebuie sa va reluati activitatea la acelasi angajator in conditiile unui timp partial de munca (de ex: in contractul de munca este indicat 8 ore per zi, Dvs va intoarceti intr-un regim de munca redus cu portiunea de timp de care aveti nevoie, adica... mai detaliat 7 ore, 6 ore, etc).

Vedeti art. 18 alin. (4) din aceasta lege: http://lex.justice.md/md/313082/

6 iulie 2018