Buna ziua, ne intereseaza chestiunea privind concediul neplatit pentru ingrijirea copilului

8 august 2017 53

Sotia, la data de 12 iulie 2015, la implinirea varstei de 3 ani a copilului, a scris cerere de acordare a concediului neplatit pentru o perioada de 3 ani de zile, adica pina in data de 12 iulie 2018. Ne intereseaza, in contextul modificarii Codului Muncii, art 126, daca sotia va mai beneficia de concediu neplatit pina la implinirea varstei copilui de 6 ani ori nu? Si va pierde ori nu locul de munca in caz ca concediul neplatit nu a fost intrerupt. Modificarea legislatiei in acest sens se refera si la sotia mea, ori nu? Noua lege prevede acordarea concediului neplatit pina la varsta de 4 ani.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Potrivit amendamentelor propuse, nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului, de aceea nu văd un motiv de ce soția dvs ar putea sâ-și piardă locul de muncă.

Privitor la modificările propuse trebuie să știți că până la implimentarea lor în legislație va dura... mai detaliat ceva timp, poate fi chiar mai mult de 3 ani.

9 august 2017