Parintii pot sa faca testament doar pe un copil din cei 3?

2 februarie 2021 64

Buna ziua. Daca ambii parinti sunt in viata si noi suntem 3 copii, este posibil ca parintii sa faca acum testament doar pe un copil? Mama nu se simte prea bine si isi face griji in privinta mostenirii. Multumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Părinții decid asupra averii lor și soarta acesteia după decesul lor în mâna căruia să rămîne și cui să rămînă prin urmare da aceștia pot decide să lese moștenirea doar unui singur copil, în cazul în care nu va fi întocmit un testament averea va fi moștenite legal adică... mai detaliat în cote părți egale de fiecare succesor legal de clasă I adică voi 3 copii și soțul supraviețuitor.

2 februarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Svetlana, da desigul se poate, fiindcă sînt copii stăruitori, sînt habarnici nu mai așteaptă să se întîmple ceva.

3 februarie 2021