Buna ziua, vreau sa intreb: ce risca persoana care accepta acest aviz?

26 februarie 2018 461

Avem nevoe de persoane cu virsta mai sus de 18 ani si cu pasaport strain pentru a merge la Ucraina pe 2-3 zile. Lucrul consta in trecerea masinilor din vama Polonia cu Ucraina. Totul este legal, fiecare persoana are dreptul sa treaca cate 2 masini. Castigul este de 50 $ pentru 1 masina, in total 100$. Drumul dus-intors, mancarea si cazarea sunt gratis. (Este clar ca masinele se trec pentru realizare in Ucraina si Rusia). Persoanele care le trec nu iscalesc nimic in afara de procura.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Riscati sa fiti victima unor tranzactii in urma carora sa fiti obligati sa achitati taxele vamale pe teritoriul acelor state. Aditional, procura pe care o semnati poate prevedea anumite imputerniciri, care ar permite reprezentantului sa inchiei tranzactii fara a avea nevoie de consintamintul dvs.
Totodata, au fost cazuri in care... mai detaliat cetatenii au fost victimele unor escrocherii, si au fost lipsite de pasaport pe perioada acelor 2-3 zile, fiind nevoite sa-si achite singure cheltuielile de cazare si mincare.

26 februarie 2018