Bunelul nu este de 40 de ani

28 iunie 2018 36

Buna ziua. Buneii mei au construit o casa in 1960. In 1974 au divortat, dar nici unul nu a luat certificatul de divort. Au impartit averea – bunica a rascumparat partea bunelului, dar in casa nu este niciun un document despre aceasta. Bunica a decedat anul trecut, iar despre bunel nu se cunoaste nimic de 40 de ani. Bunica mi-a lasat toata averea prin testament, dar notarul spune ca trebuie de lamurit in privinta bunelului. Dupa atatia ani de cand nu l-a mai vazut nimeni, ce trebuie de facut?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Katia,
Adresați-vă la Oficiul stării civile al Agenției Servicii Publice și solicitați informație privitor la persoana bunelului, dacă este sau nu în viață, iar dacă a decedat solicitați un duplicat al certificatului de deces.
Referitor la actul de vânzare-cumpărare dintre bunici vedeți dacă exista vreun act la arhiva care sa... mai detaliat confirme însă dacă niciodată nu a fost întocmit nu are rost, întrucât va fi necesar sa inițiați o procedura de acceptare a succesiunii după decesul bunelului. După această, mergeți din nou la notar și deschideți încă un dosar de succesoral.

28 iunie 2018