Bunica nu a putut sa semneze donatia nepotului, dar dadea din cap in fata la martorilor

17 iunie 2017 48

Buna. Bunica a facut daruite nepotului cind se afla la spital. Ea singura a semnat, dar nu erau martori, era cumnata ei, apoi a fost acasa notarul, fiindca din gresala lui a scris anul nepotului gresit, acasa au fost 3 martori, dar bunica nu a putut sa semneze, dar dadea din cap. Este valabil actul?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

art.1459 cod civil sunt asimilate autentificatii notariale testamentul autentificat de catre medicul principal sau medicul sef al institutiei!

17 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Forma testamentului :
olograf- scris de testator
autentic- autentificat notarial
mistic- scris , si ulterior autentificat de notar

17 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

E valabil dacă s-au respectat aceste condiţii:
Articolul 1460. Semnarea testamentului de către o altă persoană
Dacă testatorul, dintr-o anumită cauză, nu poate semna personal testamentul, la rugămintea şi în prezenţa lui, precum şi în prezenţa a cel puţin 2 martori şi a notarului, poate semna o altă persoană. În acest... mai detaliat caz, trebuie indicată cauza care l-a împiedicat pe testator să semneze personal. Martorii de asemenea semnează în testament.

__________
1107/06.06.2002 Codul civil. Cartea a patra - Dreptul succesoral (art.1432-1575) //Monitorul Oficial 82-86/661, 22.06.2002

17 iunie 2017