Bunica risca sa-si piarda gradina

7 aprilie 2017 41

Buna ziua, dupa circa 20-30 de ani dupa ce bunica din gunoiste a facut gradina si a avut grija de acest teritoriu nedocumentat, au aparut proprietari deja cu documente, care evident isi doresc proprietatea. In cazul dat sant cateva chestii stranii. Bunica s-a adresat cateva ori la primarie cu ceva ani in urma pentru a afla daca e posibil de inregistrat cumva acest teritoriu. Din naivitate si lipsa de informatie a crezut in functionarii primariei care spuneau sa astepte sau alte motive in care nici macar nu s-ar fi indicat ca aceste paminturi pot apartine deja altei persoane fizice. Ce mai poate fi facut in cazul dat? Multumesc

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Dmitrii.

Dacă gradina nu este inregistrata in registrul bunurilor imobile si numai recent a reusit cineva sa devina proprietarul, bunica Dvs poate depune in instanta de judecata o cerere prin care contestati inregistrarea dreptului de proprietate pe numele acelor proprietari si solicitati instantei recunoasterea dreptului de proprietate asupra gradinei... mai detaliat prin constatarea uzucapiunii asupra acesteia in baza art 332 din Codul Civil.

Extras din Codul Civil :
Articolul 332. Uzucapiunea imobiliară
(1) Dacă o persoană, fără să fi dobîndit dreptul de proprietate, a posedat cu bună-credinţă sub nume de proprietar un bun imobil pe parcursul a 15 ani, aceasta devine proprietarul bunului respectiv.
(2) Dacă un bun imobil şi drepturile asupra lui sînt supuse înregistrării de stat, dreptul de proprietate se dobîndeşte în temeiul alin.(1) din momentul înregistrării.

9 aprilie 2017

Va multumesc mult doamna Irina pentru un raspuns important la un caz destul de dificil. Ma bucur ca totusi ceva sanse exista.

Cu rezpect,
Dmitrii

10 aprilie 2017