Bunica vrea sa lase spre mostenire apartamentul nepotului

9 iulie 2017 163

Bunica este de acord sa dea spre mostenire apartamentul nepotului. Este vreo problema daca Ia apartament sunt pusi la evidenta mostenitorul si un alt nepot. Cum se procedeaza in asa caz daca e o problema?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Malvina,

Proprietarul are dreptul exclusiv de a face ce dorește cu bunul său, astfel, bunica dvs poate transmite apartamentul către nepot printr-un alt act decât cel de moștenire, cum ar fi ( vânzare-cumpărare, donație etc. ) .

Totuți dacă dacă dorește să îl lase ca moștenire atunci poate întocmi un... mai detaliat testament în care să stipuleze ca singur moștenitor pe nepotul dvs.

10 iulie 2017