Bunicii mei doresc sa vanda un apartament, dar pretul sa fie virat direct in contul meu

17 iunie 2017 72

Bunicii mei doresc sa vanda un apartament, dar doresc ca cumparatorul sa vireze banii direct in contul meu. Este posibil? Multumesc mult !

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

La notar specificati in contract modalitatea de plata ! Totodata nu uitati ca de obicei cumparatorul doreste declararea pretului in contract conform valorii cadastrale ! Astfel si dstra in caz ca nu procurati un alt imobil ve-ti achita impozit din suma reala si nu cea declarata in contract!
V-a recomand sa... mai detaliat intocmiti o recepisa intre cumparatir si vinzator, iar la notar sa declarati valoarea cadastrala !

17 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

E posibil. Această plată ar putea fi interpretată ca o donaţie (cadou) de la bunici către dvs. Prin urmare, ei vor trebui să plătească impozit pe donaţie. Discutaţi cu notarul

17 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Contractul de vinzare-cumparare trebuie sa contina o clauza care prevede ca pretul bunului se achita de catre cumparator prin virament in X zile la contul bancar din Banca X, IBAN X (datele contului Dvs le aflati la Banca).
Informativ, ar trebui sa cunoasteti ca daca apartamentul pe care doresc sa il... mai detaliat vinda bunicii este unica locuinta a lor, atunci venitul obtinut din vinzare nu se impoziteaza (art. 20 Cod Fiscal). In celelalte cazuri, impozitul va trebui achitat de catre bunici, indiferent de faptul ca beneficiarul pretului sunteti Dvs.

18 iunie 2017