Bunicul vrea sa-mi faca donatie casa lui

7 mai 2020 93

Bună ziua. Bunicul vrea sa-mi faca donatie casa lui, dar nu stie unde sunt actele pe casa, nici la primarie nu le gasesc. Cum sa facem?

Jurist comments 3

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Puteți solicita o copie din dosarul cadastral de la Agenția Servicii Publice.

7 mai 2020
  • Jurisconsult

Buna ziua Maria,

Puteti incerca sa ridicati dosarul cadastral la ASP, poate acolo gasiti.

In caz ca nu, puteti sa va adresati in instanta de judecate cu privire la restabilirea unor acte.

7 mai 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Adresati-va la un notar. Posibil sa autentifice contractul doar in baza extrasului din Registrul bunurilor imobile (care poate fi accesat online de notar).
Conform legii, notarii pot presta servicii de colectare si obtinere a actelor necesare.

7 mai 2020