Bunuri aflate in circuitul civil sau in afara circuitului civil?

15 iunie 2019 87

Buna ziua! In elaborarea unei lucrari m-am ciocnit cu o astfel de intrebare: drogurile, armele, valorile culturale sunt bunuri aflate in circuitul civil sau in afara circuitului civil? Va multumesc!

Jurist comments 1

Victor Baciu
  • Jurisconsult

Armele și drogurile au un circuit civil limitat (a se vedea Legea nr. 130/2012; Legea nr. 382/1999).

În ceea ce privește valorile culturale, urmează să furnizați mai multe detalii, noțiunea fiind una largă. Puteți consulta Legea nr. 280/2011 ș.a.

Succes

17 iunie 2019