Bunuri obtinute de unul din soti prin mostenire

13 iunie 2024 3

Buna ziua. As dori sa stiu daca bunurile mostenite de unul din soti se considera bunuri comune si se impart dupa divort. Multumesc frumos!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Nu se consideră.

13 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna d-na Marian, colegul dl. Sergiu a fost succint.Eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei în cazul DVS Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor

(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor... mai detaliat convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire. Dacă solicitați o explicație mai desfășurată, puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950, vom discuta.

13 iunie 2024