Bursă și concediu de maternitate

6 mai 2021 14

Bună ziua. Eu sunt angajată, dar primesc și o bursă de studii. Vor fi luate in considerație toate aceste venituri la calcularea indemnizației pentru creșterea copilului?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se acordă persoanelor asigurate, care au un stagiu total de cotizare de cel puțin trei ani sau de cel puțin nouă luni, realizat în ultimele 24 de luni premergătoare datei nașterii copilului, sau cele care se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la... mai detaliat împlinirea vârstei de trei ani.

Baza de calcul al indemnizațiilor de asigurări sociale o constituie venitul mediu lunar asigurat, venit din care, la data stabilirii indemnizației, au fost calculate şi plătite contribuţii.

7 mai 2021