Business cu China

9 mai 2017 99

Buna ziua! Vreau sa ma ocup de cumparare-vinzare a marfii din China. Cum sa inregistrez oficial toata afacerea? Ce impozite trebuie sa achit? Cum sa aduc legal marfa in tara?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Sergiu,

În primul rând este necesar să înregistrați o persoană juridică, de exemplu Societate cu Răspundere Limitată - http://www.cis.gov.md/content/%C3%AEnregistrarea-persoanelor-juridice-%C8%99i-%C3%AEntreprinz%C4%83torilor-individuali
La momentul înregistrării societății determinați și domeniul Dvs. de activitate.
În al doilea rând, se recomandă să încheiați un contract cu furnizorii prin care să stabiliți termenii de livrare, prețul, etc.
La importul mărfurilor... mai detaliat va trebui să achitați TVA, care constituie 20% din valoarea impozabilă a mărfii.
Marfa poate fi expediată atât prin poștă, cât și prin intermediul companiilor de transport, „aducerea legală a mărfii în țară” presupune declararea acesteia în vamă și achitarea dreptului de import (TVA).

10 mai 2017