Business online legal

5 martie 2018 112

Buna ziua. Sunt web developer, am elaborat un software web pe rcare il poti folosi unele companii din toata lumea. Este 100% online. Achitarile din partea clientilor (companiile) trebuie sa se faca online prin modalitati de plata: PayPal, Visa/Mastercard.
As dori sa nu am probleme cu fisc-ul si cu statul. Ce recomandari puteti sa-mi oferiti pentru asa tip de business pentru a activa legal? Si daca este nevoie de S.R.L, cum eliberez facturi clientilor online simultan dupa ce au achitat? O sa trebuiasca sa comand diapazon pentru facturi de la fisc? Pentru online business nu-i prea real asa metoda.
In general, ce sfaturi imi puteti oferi pentru asa tip de business? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Cititi aceasta lege: http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=365261&lang=1
Legea data se aplica urmatoarelor activități principale (conform CAEM rev.2):
a) activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat spre client) (62.01);
b) activităţi de editare a jocurilor de calculator (58.21);
c) activităţi de editare a altor produse software (58.29);
d) activităţi de management (gestiune şi exploatare) al mijloacelor de... mai detaliat calcul (62.03);
e) prelucrarea de date, administrarea paginilor web şi activităţile conexe (63.11);
f) activităţi ale portalurilor web (63.12);
g) activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei (62.02);
h) alte activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (62.09).

Deveniti rezident al Moldova IT Park: http://moldovaitpark.md/

Regimul fiscal special al rezidentilor parcurilor IT este descris in Titlul X al Codului fiscal: http://lex.justice.md/md/326971/

Odata ce veti face vanzari, veti avea nevoie de contabil. Cititi Titlul X al Codului fiscal impreuna cu contabilul si veti intelege cum trebuie sa facturati clientii rezidenti si nerezidenti si ce fel de impozute veti plati pe aceste vanzari.

Cod fiscal, Articolul 117(prim). Cazuri speciale de eliberare a facturilor fiscale
(5) La transmiterea dreptului de utilizare a produsului informaţional, factura fiscală se eliberează de către autor sau de titularul dreptului de autor la data stabilită pentru achitarea folosirii produsului informaţional, indiferent de faptul dacă transmiterea dreptului de autor are loc în baza contractului privind transmiterea dreptului de autor exclusiv sau neexclusiv.

Trebuie sa faceti asa ca achitarile prin modalitati de plata online (PayPal, Visa/Mastercard) sa se soldeze cu asezarea sumelor in conturile valutare ale SRL-ului Dvs. moldovenesc.

Succese!

5 martie 2018