Ca parte civilă într-un dosar penal, când voi putea primi despăgubirea de la inculpat?

23 octombrie 2018 48

Ca parte vătămata intr-un dosar sunt recunoscută și ca parte civilă. Și anume, este vorba de suma de 7.500 de lei. Inculpatul a recunoscut să-mi intoarcă această sumă și a fost condamnat la inchisoare. Intrebarea este: când voi putea primi eu acești bani și prin ce metodă?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Ziua,

În cazul în care acesta este de acord sa vă achite despăgubirile poate imputernici o persoană să vă ofere suma de bani și să întocmiți un înscris cu referire la acest fapt.

În cazul în care acesta direct or o persoană împuternicită de el evită să vă despăgubească și... mai detaliat exista sentința care îl obligă la achitarea sumei de 7500 fată de dvs, urmează să solicitați titlu executoriu de la instanța care a examinat cauza și ulterior să vă adresați la executorul judecătoresc să întreprindă măsurile necesare.

23 octombrie 2018