Ca să vândă soția mașina soțului decedat este nevoie neapărat a se face document pe intreaga lui avere sau se poate numai pe mașina deocamdată?

31 iulie 2018 47

După decesul tatei au rămas casă, pământuri și masina. Mama vitregă vrea sa vândă mașina, dar motivează ca are nevoie sa facă întâi actele pe intreaga avere. E oare adevărat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Diana,
Codul civil al RM prevede următoarele referitor la întrebarea ridicată:
Articolul 1520. Inadmisibilitatea dispunerii de patrimoniul succesoral
Moştenitorul care a intrat în posesiunea patrimoniului succesoral nu are dreptul să dispună de el pînă la expirarea termenului de opţiune succesorală şi pînă la primirea certificatului de moştenitor.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

31 iulie 2018